Now Reading
Čo je šetrnejšie pre našu planétu? Konope vs bavlna

Čo je šetrnejšie pre našu planétu? Konope vs bavlna

Keď zvážite výhody bavlny, možno Vás napadne mäkký a savý materiál, ktorý existuje už celé generácie. Pokiaľ ide o konope, možno spočiatku nebudete myslieť na výhody látky, ale práve k tomu Vás chceme priviesť.

Bavlna je najrozšírenejšou nepotravinovou plodinou na svete

Jeho výroba poskytuje príjem pre viac ako 250 miliónov ľudí na celom svete a zamestnáva takmer 7% všetkej pracovnej sily v rozvojových krajinách. Približne polovica všetkého textilu je vyrobená z bavlny. Globálny dosah bavlny je široký, ale súčasné metódy výroby bavlny sú z hľadiska životného prostredia neudržateľné – čo v konečnom dôsledku podkopáva schopnosť priemyslu udržať si budúcu produkciu. Aké sú teda výhody konope oproti bavlne?

Foto:Civileats

1. Konope využíva oveľa menej vody ako bavlna

Man watering his plants in his garden. Man in a blue shirt.

Zatiaľ čo konope vyžaduje v porovnaní s bavlnou polovičné množstvo pôdy na 900 kilogramov textílie, bavlna vyžaduje štyrikrát viac vody a oveľa dlhšie vegetačné obdobie ako konope. V dnešných metódach poľnohospodárstva potrebuje bavlna 5 280 litrov vody, aby vyprodukovala 1 kilogram bavlny, čo sa rovná jednému tričku a džínsom.

Konope na druhej strane využíva na výrobu 80 galónov vody, ktorá pochádza hlavne z dažďovej vody, a ukázalo sa, že v priemere je to 900 gramov vlákniny.

Navyše, s výraznými klimatickými účinkami a súčasným problémom sucha po celom svete, nie je naozaj pekné počuť, že na výrobu jedného trička a džínsov je potrebných 5 280 litrov vody. 

2. Konope obohacuje pôdu, na ktorej sa pestovalo

Vzhľadom na to, že ide o plodinu s trvalým striedaním, je možné použiť celú plodinu z konope, pretože stonka sa používa ako vlákno, listy a hrozny je možné zaorať späť do pôdy ako hnojivo. To pomáha doplniť úrodnosť pôdy a pomôcť tak pestovať ďalšie kolo konopných plodín. Konope má navyše krátke vegetačné obdobie a hlboký koreňový systém, ktorý umožňuje prevzdušňovanie a neustále zlepšovanie štruktúry pôdy.

Foto: freepik

Bavlnené plodiny nie sú pre pôdu také šetrné.

Plodiny bavlny napríklad v USA zaberajú 1% poľnohospodárskej pôdy a používa sa na ne 50% pesticídov . Použitím týchto toxických chemikálií spolu s inými hnojivami a herbicídmi sa vážne poškodzuje pôda a koreňové systémy. Poľnohospodári môžu naďalej používať pôdu, ale časom dôjde k zníženiu kvality pôdy, čo bude mať za následok nižšiu kvalitu konvenčnej bavlny.

3. Konope na pestovanie nepotrebuje žiadne pesticídy

Takmer 10% všetkých poľnohospodárskych chemikálií a 25% insekticídov pochádza z bavlnárskeho priemyslu. Tieto pesticídy sú jedny z najnebezpečnejších dostupných látok, končia v pôde, riekach a potokoch. To má priamy a závažný vplyv na životné prostredie pre bezprostredne zainteresované strany, ako sú pracovníci a rodiny v komunitách, v ktorých sa uskutočňuje poľnohospodárstvo.

Foto: freepik

Oproti tomu je konopná rastlina prirodzene odolná proti väčšine hmyzu a chorobám , čím v podstate eliminuje potrebu akýchkoľvek pesticídov alebo herbicídov. Z hľadiska životného prostredia je konope pestovaním bezpečnejšou plodinou ako bavlna. Bavlna je viac plodinou poškodzujúca pôdu, ktorá potrebuje veľké množstvo hnojív, herbicídov a pesticídov.

4. Konope je silnejšie a odolnejšie ako bavlna

Konopná látka vydrží dlhšie a neopotrebováva sa tak rýchlo ako bavlna. Konope má trikrát väčšiu pevnosť v ťahu a pružnosť ako bavlna, neustále drží svoj tvar a po každom opotrebení a praní sa stáva mäkšou. Konopná látka dobre dýcha, absorbuje vlhkosť, ponúka najlepšiu ochranu proti slnečnému žiareniu a zároveň je UV ochranná a je prekvapivo antibakteriálna.

foto: freepik

Na druhej strane, bavlnený materiál sa konope nevyrovná. Vďaka svojej prirodzenej mäkkosti sa bavlnený materiál časom rozpadá, takže ako spotrebitelia sa naša potreba nákupu väčšieho množstva bavlneného materiálu v priebehu času zbytočne zvyšuje, napríklad u tričiek a ponožiek, v porovnaní s štýlmi z konopných látok.  

Bavlna má prirodzenú schopnosť regulovať vlhkosť, izolovať a poskytovať pohodlie jednotlivcom nosiacim látku a je tiež hypoalergénna. Avšak v dôsledku veľkého chemického použitia pri výrobe dochádza k celkovej strate integrity a pocitu z konvenčnej bavlny.

Môžete teda vidieť, že konope je jednoznačne lepšou voľbou oproti bavlne. U nás na Slovensku si viete zaobstarať oblečenie alebo doplnky z konope ktoré Vám poskytne napríklad firma Hoja- hemp. Stačí len začať.

Teraz, keď ste počuli obe strany, ste pripravení prejsť na konopné látky?

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Magazin MEDBAX. All Rights Reserved.

Scroll To Top