Pravdepodobne ste už videli slovo „antioxidant“ stokrát odkazované v článkoch o potravinách a výžive alebo v reklame. Vyhľadávanie výrazu Google generuje ohromujúcich 132 miliónov výsledkov. Ale čo to vlastne antioxidanty sú, ako prospievajú vášmu zdraviu a aké sú najlepšie spôsoby ich konzumácie?
Čo sú antioxidanty?
Antioxidanty sú molekuly prítomné v tele a nachádzajúce sa v potravinách rastlinného pôvodu, ktoré pôsobia proti oxidačnému stresu. Stručne povedané, oxidačný stres nastáva, keď existuje nerovnováha medzi produkciou voľných radikálov poškodzujúcich bunky a schopnosťou tela čeliť ich škodlivým účinkom.
Antioxidanty v podstate slúžia ako bodyguardi na ochranu zdravých buniek pred útokmi voľných radikálov. Pomáhajú tak udržiavať správnu fyziologickú funkciu a strážiť vaše zdravie.
Najlepšie zdroje antioxidantov
Existujú stovky, ak nie tisíce látok, ktoré pôsobia ako antioxidanty, od vitamínu C až po flavonoidy a polyfenoly. Široká škála potravín rastlinného pôvodu poskytuje antioxidanty, takže je ľahké ich nájsť. Niektoré z najlepších zdrojov zahŕňajú bobule, kakao, bylinky a koreniny, fazuľa, artičoky, jablká, orechy a semená, čerešne, tmavá listová zelenina, káva a čaj, celé zrná, hrozno, paradajky, zemiaky a sladké zemiaky, avokádo a granátové jablko…
Ako zvýšiť príjem antioxidantov?
Ak chcete prijať širšie spektrum antioxidantov, ako aj vitamínov, minerálov a vlákniny, zamerajte sa na rôzne skupiny rastlinných potravín rôznych farieb.
Ďalším spôsobom, ako zvýšiť príjem antioxidantov, je nahradiť spracované potraviny celými potravinami rastlinného pôvodu. Vymeňte raňajkové pečivo za misku s ovocím a orechmi. Namiesto sendviča si dajte misku z veľkého zeleného základu s fazuľou, hnedou ryžou a ochuteným guacamole. Pochutnajte si na ovocí s orechmi alebo semiačkami alebo na zelenine s hummusom. Uspokojte chuť na sladké s tmavou čokoládou.
Kedy sú škodlivé?
Cieľom však nie je naložiť čo najviac antioxidantov. Existujú doplnky s vysokými dávkami antioxidantov, ale nie sú tým najlepším spôsobom, ako chrániť svoje telo. V skutočnosti niektoré výskumy spájajú používanie vysokodávkových betakaroténových doplnkov so zvýšeným rizikom rakoviny pľúc u fajčiarov. Užívanie vysokodávkových doplnkov antioxidačného vitamínu E bolo spojené so zvýšeným rizikom hemoragickej mŕtvice a rakoviny prostaty.
Najlepší spôsob, ako konzumovať antioxidanty, je v celistvých rastlinných potravinách. Čiastočne je to preto, že antioxidanty fungujú v synergii medzi sebou a s inými bioaktívnymi zlúčeninami. Inými slovami, sú jednou zložkou komplexného receptu na ochranu zdravia.
Antioxidanty sú dôležitým aspektom proaktívnej výživy a môžu pomôcť zabrániť starnutiu a chronickým ochoreniam. Z týchto dôvodov vám môžu pomôcť vyzerať a cítiť sa lepšie. Ale antioxidanty nie sú liekom na všetko a nemali by sa používať vo forme doplnkov na liečbu zdravotného stavu bez dohľadu vášho lekára. Aby ste čo najlepšie využili výhody antioxidantov, získavajte ich z celých potravín alebo produktov vyrobených z celých potravinových prísad.
Zdroje:https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth
https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth
https://www.health.com/nutrition/what-are-antioxidants
https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth
https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth