Now Reading
Ranný rituál zdravia? Ukážeme Vám ako cvičiť 5 tibetských obradov
MUST READ
Prečo začať deň prechádzkou?

Ranný rituál zdravia? Ukážeme Vám ako cvičiť 5 tibetských obradov

5 tibetských obradov sú dynamické cvičenia, ktoré môžete každý deň vykonávať pre zdravie, energiu a silu. Skvelé na udržanie tela v kondícii, keď máte obmedzený čas alebo priestor.

Čo je 5 tibetských obradov?

5 tibetských obradov je forma tibetskej jogy, ktorá má údajne viac ako 2 500 rokov a ktorá vyšla najavo v publikácii Peter Kelder s názvom The Eye of Revelation z roku 1939. Kelder tvrdí, že túto sériu cvičení používali tibetskí mnísi aby mali dlhý a zdravý život.

Foto:freepik

Výhody tibetských obradov

 • Vylepšenie pamäti
 • Detoxikácia
 • Vylepšená sila a koordinácia
 • Emočné a duševné zdravie
 • Vyrovnanie čakry
 • Zvráti proces starnutia
 • Zlepšuje spánok
 • Úľava od bolesti kĺbov a artritídy

Ako nato?

Aj keď každý obrad je určený na to, aby sa cvičil 21-krát denne, môžete začať tým, že ho budete robiť postupne. Počas prvého týždňa trénujte každý obrad trikrát denne. Pokračujte v pridávaní dvoch opakovaní na obrad každý týždeň, kým neurobíte 21 kôl každého obradu každý deň. Pamätajte, že váš dych je kľúčom ku každému pohybu v joge.

Krútenie

Stojte s nohami od seba a rukami vo výške ramien, dlane smerujte nadol. Začnite sa točiť vo smere hodinových ručičiek a pri krútení sa snažte držať stabilný dych. 

Foto:ekhartyoga

Zdvihnutie nohy 

Ľahnite si na chrbát s dlaňami po stranách. Zapojte spodné bruško, nadýchnite sa a súčasne zdvihnite nohy do vzduchu spolu s hlavou. Vydýchnite a položte všetko späť na zem. Medzi týmito dvoma pozíciami sa pohybujte rovnomerne a s kontrolou.

Foto:ekhartyoga

Dynamická ťava

Položte sa do kľaku. Pri nádychu zakloňte chrbticu, posuňte ruky dole po stehnách a hlavu vyklopte mierne dozadu. Vydýchnite späť do vzpriamenej polohy a vyklopte bradu dopredu smerom k hrudníku.

Foto:ekhartyoga

Pohyblivá doska

Posaďte sa nohami vystretými pred sebou a dlaňami položenými na zemi. Boky posúvajte dopredu a hore, aby ste sa dostali do „stolovej“ polohy, chodidlá by mali byť na podlahe. Bradu môžete držať smerujúcu nahor alebo ju dať do polohy ktorá Vám vyhovuje. S vdychom vyklopte boky dozadu a pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Medzi týmito dvoma polohami sa pohybujte rovnomerne a plynulo.

Foto:ekhartyoga

Pes smerom dole

Ľahnite si na zem tvárou k zemi. Oprite sa o vystreté ruky, hlavu zakloňte aby váha tela bola na dlaniach a prstoch nôh. S nádychom zdvíhajte panvu nahor, zatiaľ čo bradu tlačíte k hrudníku. V správnej polohe ste vtedy, keď Vaše telo tvorí obrátené písmeno V. Následne vydýchnite a telo položte do východiskovej polohy.

Foto:ekhartyoga

Bezpečnostné tipy tibetských obradov

Rovnako ako všetky cvičebné programy, aj päť tibetských obradov by sa malo robiť opatrne. Začnite jemnými pohybmi s nízkym počtom opakovaní.

Buďte zvlášť opatrní, ak máte:

 • Problémy so srdcom alebo dýchaním. Pred vyskúšaním týchto cvičení sa poraďte so svojím lekárom, aby ste zistili, či sú pre vás bezpečné.
 • Neurologické poruchy ako Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex. Môžu totiž spôsobiť zlú rovnováhu. Ak máte niektorý z týchto stavov, vykonávanie týchto cvikov nemusí byť bezpečné.
Foto:freepik
 • Stavy, ktoré spôsobujú závraty. Ak máte sklon k závratom, poraďte sa s lekárom skôr, ako vyskúšate prvý obrad. Točivý pohyb môže zhoršiť rôzne stavy vrátane závratov , problémov s krvným obehom alebo nevoľnosti po liečbe.
 • Tehotenstvo Točivé a ohybové pohyby nemusia byť bezpečné, ak ste tehotná.
 • Nedávny chirurgický zákrok. Ak ste podstúpili operáciu za posledných 6 mesiacov, obrady môžu spôsobiť komplikácie.

Predpokladá sa, že tieto cviky zvyšujú mobilitu a flexibilitu a pomáhajú telu zostať svižné, keď starneme. S cvičením bola spojená aj zvýšená energia a pocity upokojenia, duševná čistota, väčšia flexibilita chrbtice, lepší spánok, chudnutie, zdravšie trávenie a zlepšenie libida. Okrem týchto výhod sa objavil aj výskum, ktorý naznačuje, že pružnosť našej chrbtice predpovedá pružnosť našich tepien . Preto môže cvičenie jogy zamerané na flexibilitu chrbtice, podobne ako Tibeťania, pomôcť udržať naše tepny v mladistvom stave.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Magazin MEDBAX. All Rights Reserved.

Scroll To Top